Patmobil model w stylu ratrod

Sepp, pewien sympatyczny Austriak wybudował wyjątkowy samochód. Napędzany czeskim silnikiem gwiazdowym M462 rat rod. Rdzawe cudo, które jest tak iiiiiwil, że aż piękne. Pewnie dawno temu, z jakiegoś tumblra, albo skądś zapisałem sobie zdjęcie do folderu z inspiracjami, i przyszedł na niego czas…

Patmobil 3D by Tomasz Jurczyk

Zdjęć na początku znalazłem niewiele, dosłownie tylko kilka, więc trochę się obawiałem, i patrząc z perspektywy czasu, moje obawy były mocno, mocno … niedoszacowane. W tym pojeździe prawie wszystko widać. Większość elementów konstrukcyjnych i silnik jest nieosłonięta, więc widoczna z którejś strony, ale niekoniecznie na zdjęciu i niekoniecznie na tyle, żeby mieć pewność, jak powinna zostać wymodelowana. Najbardziej problematyczny na oko wydał się silnik, więc pomyślałem, że jeśli znajdę co to dokładnie jest i jakieś referki solo, to już jakoś reszta pójdzie.

Dzięki pomocy mrysia udało się zidentyfikować silnik jako czeski M462 i znaleźć sporo dokumentacji i zdjęć. Silnik był trudny, bo po pierwsze miałem wymodelować formy jakich jeszcze nie robiłem nigdy i co więcej, już byłem świadom, że polycount będzie ogromny, więc od razu starałem się modelować oszczędnie, jednak największym problemem był osprzęt słabo widoczny na zdjęciach, a na rysunkach albo nieczytelny, albo zbyt schematyczny. Gaźnik był koszmarem.

Nawet z tymi założeniami dość szybko wyskoczyłem poza giga ramu mojej GTS 450 więc zanim skończyłem, model przeszedł optymalizację prawie do low-poly i skończyło się na 1.4M ścian i znów udało się renderować na GPU. Prawie bym zapomniał, bo dla mnie to oczywiste, Całość wymodelowana w Blenderze i renderowana w Cycles.

Co by tu jeszcze napisać. Długo to trwało i mam nadzieję, że efekt jest wart wysiłku.

Patmobil 3D by Tomasz Jurczyk Patmobil 3D by Tomasz Jurczyk Patmobil 3D by Tomasz Jurczyk Patmobil 3D by Tomasz Jurczyk Patmobil 3D by Tomasz Jurczyk Patmobil 3D by Tomasz Jurczyk Patmobil 3D by Tomasz Jurczyk Patmobil 3D by Tomasz Jurczyk Patmobil 3D by Tomasz Jurczyk Patmobil 3D by Tomasz Jurczyk Patmobil 3D by Tomasz Jurczyk Patmobil 3D by Tomasz JurczykPatmobil 3D by Tomasz Jurczyk