Efekt Blur w programach wektorowych

Różnie było kiedyś, gdy pracowałem w drukarni, ale teraz chyba się sytuacja wykrystalizowała i zostały 3, może 4 liczące się programy do grafiki wektorowej, Adobe Illustrator, CorelDraw, Inkscape i Xara Xtreme.
Ostatnio proszono mnie o przesłanie loga mojego chlebodawcy do agencji reklamowej, więc przesłałem logo zrobione w Inkscape w SVG. Agencja otwarła logo bez problemu, ale przy okazji wdałem więc w dyskusję, na temat uniwersalnego formatu wektorowego. Pani z agencji twierdziła, że format eps jest uniwersalny, ja że nie zawsze i że może należało by postawić na otwarty format SVG. No cóż, programy wektorowe czasem całkiem inaczej traktują pewne zagadnienia i inaczej osiągają pewne efekty, więc chyba zostało na tym, że nie ma takiego uniwersalnego formatu. Postanowiłem otworzyć swoje inkscape'owe wektory w programach Illustrator (CS3) i CorelDraw (X4) – wersje najświeższe (xara nie otwiera svg wcale). Nie wyszło to najlepiej, w corelu kończyło się kraszem, a w illustratorze znikały efekty rozmycia (blur), i uciekały kadrowania. Może to dla tego że bardzo skomplikowane (powyżej 1MB) to były rysunki, więc spróbowałem prostsze. W tym wypadku obu programom udało się otworzyć moje wektory, ale także bez blurów. Postanowiłem sprawdzić czy w ogóle da się we współczesnych wersjach taki blur osiągnąć, no i oczywiście w illustratorze się da (więc nie wiem czemu nie potrafi dobrać się do rozmycia z svg) ale tu efekt blur jest związany z rozdzielczością, bo tworzy się taka rozblurowana bitmapka w rozdzielczości dokumentu i obiekt pozostaje oczywiście edytowalny, efekt jest, nakładany jako efekt hierarchiczny. Natomiast próbując w corelu doznałem szoku – po prostu corelu w dalszym ciągu tego nie potrafi.
Jakiś zwykły blur przydał by się w wiodącym programie do grafiki wektorowej, a tu nie ma, musze przyznać że bardzo mnie to zaskoczyło. Przeszukałem nawet helpa, ale nic prócz filtrów blur dla bitmap nie ma.
Jedyny sposób jaki udało mi się wymyślić, żeby uzyskać rozmyty, edytowalny wektorowy obiekt, to zadanie mu przezroczystości 100%, przy wypełnieniu jakim kolwiek kolorem, i ustawienie cienia w takim kolorze jak byśmy chcieli mieś obiekt. Oczywiście metoda nie pozwala na uzyskanie rozmycia i wypełnienia innego niż jednolite na tym samym obiekcie, a każdy z rozblurowany obiektów trzeba tak traktować osobno.
Ech, dobrze że jest Inkscape.

PS. opera 9.2+, i firefox 3 beta już obsługują efekt rozmycia.